شیر تست و تخلیه چیست؟

شیر تست و درین (Test and Drain) نوعی شیر با هردو عملکرد تست و تخلیه سریع است. ترکیب شیر توپی و شیر تست اینسپکتور را درنظر بگیرید، با این تفاوت که به عنوان یک واحد تولید می‌شود و آن را بسیار راحت‌تر می‌کند.

مشابه ماهیت جمع و جور و استفاده آسان مجموعه‌های بالابر تجاری و مسکونی، شیرهای آزمایش و تخلیه گامی رو به جلو برای صنعت حفاظت در برابر آتش هستند، زیرا نصب سیستم را با حذف اجزای اضافی ساده می‌کنند. در مقایسه با یک شیر توپی استاندارد و یک شیر تست بازرس جداگانه، تست و درین به معنای هزینه کمتر، قطعات کمتر، نصب آسان‌تر و استفاده‌های متعدد است.

با طراحی یکپارچه، شیرهای تست و تخلیه استاندارد با ویژگی‌های مشترک ارائه می‌شوند:

شیر توپی تک دسته
یک روزنه آزمایشی 5.6K یا 8.0K
شیشه دید مقاوم در برابر دستکاری
یک پورت ضربه خورده و وصل شده برای دسترسی به سیستم

تصویری از شیر تست و درین

موارد استفاده از شیر آزمایش و تخلیه:

شیرهای تست و تخلیه، کاربردهای نصب و نگهداری سیستم‌های اسپرینکلر آتش‌نشانی لوله مرطوب را ارائه می‌کنند.

سیستم‌های لوله مرطوب بدون شک “Ole Reliable” در صنعت اسپرینکلرهای آتش نشانی هستند. آنها به دلیل طراحی ساده و عملکرد ثابت خود شناخته شده‌اند. سیستم‌های دیگر‌-‌مانند خشک یا سیل‌-‌مزایای منحصر به فردی دارند اما به تجهیزات بیشتری نیاز دارند که پتانسیل بیشتری را برای خرابی‌ها و کاستی‌های سیستم فراهم می‌کند.

به همین دلیل، اکثر آزمایش‌ها و زهکش‌ها برای رفع نیازهای سیستم‌های آبپاش آتش نشانی مرطوب ساخته شده‌اند. به طور خاص، عملکرد تخلیه اجازه می‌دهد تا سیستم به سرعت تخلیه شود و عملکرد تست برای آزمایش سیستمی که منبع آب را ارزیابی می‌کند و اطمینان می‌دهد که به راحتی در رایزر و در سمت سیستم شیر چک اصلی در دسترس است، مفید است.

از آنجایی که یک آزمایش و تخلیه توانایی تخلیه سیستم را دارد، می‌تواند به عنوان تخلیه اصلی در سیستم لوله مرطوب عمل کند. علاوه بر این، آزمایش و تخلیه می‌تواند جایگزین شیرهای توپی در رایزرهای تجاری یا مسکونی شود.

مزیت اصلی آزمایش و تخلیه، توانایی آن در انجام آزمایش‌های لازم سیستم مطابق با NFPA 25 است. این شیرها به یک شیشه دید مجهز هستند تا تأیید بصری جریان آب از طریق سیستم را ارائه دهند.

محل قرارگیری و نصب شیر تست و درین:

همانطور که در بالا گفته شد، نیازی به مکان خاصی برای شیر تست و تخلیه وجود ندارد. شیرهای تست بازرس سنتی بیشتری در انتهای سیستم قرار داده شد که برای شناسایی گرفتگی‌های سیستم بسیار مفید است. با این حال، آزمایش و تخلیه معمولاً به عنوان بخشی از مجموعه رایزر یافت می‌شوند.

در سیستم ترکیبی اسپرینکلر/پایپ، شیر تست و درین سودمند است زیرا به تسهیل تست جریان کمک می‌کند. برای انجام این کار، شیر باید در پایین دست شیر کنترل کف قرار گرفته و به یک رایزر تخلیه متصل شود. دریچه‌های آزمایش و تخلیه دارای دهانه‌ای هستند که قادر به شبیه‌سازی تخلیه یک سر اسپرینکلر 5.6 K است که سوئیچ جریان کف را آزمایش می‌کند. در این سناریوی آزمایشی، هشدار جریان آب باید در عرض 90 ثانیه فعال شود. از طریق آزمایش جریان آب، سیستم هشدار و پانل نیز تحت آزمایش قرار می‌گیرند، زیرا باید جریان آب را نشان دهد.

علاوه بر این، یک تست و تخلیه می‌تواند امنیت سیستم و یک محیط آزمایش کنترل شده را فراهم کند. هنگامی که در یک رایزر تجاری یا مسکونی در یک اتاق بالارو استفاده می‌شود، عملکرد تست برای عموم قابل دسترسی نیست و خطر دستکاری و تنظیم آلارم را از بین می‌برد. علاوه بر این، اتاق بالارو را می‌توان کنترل و تنظیم کرد، که اجازه می‌دهد یک محیط آزمایش محلی، سازگار و کنترل شده را فراهم کند. این به خودی خود یک مزیت بزرگ است!

الزامات شیر تست و تخلیه چیست؟

اگرچه ما بسیاری از سیستم مورد نیاز یک تست و تخلیه را در بخش قبل پوشش دادیم، خود شیرها نیز باید با کد خاصی مطابقت داشته باشند.

شیرهای مورد استفاده با سیستم آبپاش لوله مرطوب باید حداقل فشار کاری 175 psi داشته باشند. اگر سیستم فشار کاری بالاتری داشته باشد، شیرها باید مطابق با الزامات سیستم عمل کنند.

علاوه بر این، شیرها باید دارای چیزی باشند که NFPA از آن به عنوان “نشت محدود پس از حذف تمام مواد ارتجاعی” یاد می‌کند. هدف از این کار نشان دادن نحوه عملکرد شیر در هنگام آتش سوزی یا با افزایش سن است و اطمینان حاصل شود که در صورت خرابی خط تخلیه، مقدار زیادی آب بدون کنترل به سیستم جریان نمی‌یابد.

همانطور که به جلو می‌روید و فرآیند انتخاب یک شیر تست و تخلیه را شروع می‌کنید، مهم است که این اطلاعات را در ذهن داشته باشید.